Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový

(Hippophae rhamnoides)

Rakytník řešetlákový je opravdu bohatým zdrojem vitamínů a využívá se jak pro posílení obranyschopnosti, tak pro léčbu poškozených tkání.

Účinky rakytníku řešetlákového

  • Posiluje obranyschopnost
  • Protizánětlivý
  • Regenerační

Použití

Plod rakytníku obsahuje 10 × více vitamínu C než pomeranč a tak je i díky dalšímu zastoupení jiných vitamínů často užíván pro zvýšení obranyschopnosti orgasmu. Rakytníkový plod se užívá jako prevence a pomáhá také při rekonvalescenci při nejrůznějších virózách či při nachlazení.

Plod rakytníku se často užívá ve směsích s dalšími bylinami při léčbě plicních, zažívacích, jaterních a kloubních nemocí.

Rakytníkový olej se pro své regenerační účinky využívá k léčbě poškozených tkání a sliznic.

Popis

Rakytník řešetlákový je trnitý keř nebo nižší strom dosahující výšky 3 m. Listy rakytníku jsou čárkovitě kopinaté, střídavé a jsou pokryté stříbrnými šupinkami. Květy rakytníku jsou nenápadné a skládají se do hroznovitého květenství. Rakytníkový plod je nepravá bobule, žluté až oranžovočervené barvy.

Droga

Drogou rakytníku řešetlákového je především jeho plod, ale využitelné jsou téměř všechny jeho části.

Účinné látky

Plod rakytníku je bohatým zdrojem vitamínů (vitamín B, C, D, E a K). Jeho další účinné látky jsou flavonoidy, leukoantokyanidy, katechiny a třísloviny.

Výskyt

Rakytník řešetlákový je původem z Ruska, dnes ho ale najdeme po celé Evropě a Asii.

Doba sběru

Plod rakytníku se sbírá mezi srpnem a říjnem.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.