Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka  /  Herbář léčivých bylin  /  Máta peprná

Máta peprná

(Mentha piperita)

Máta peprná ulevuje bolestem hlavy a tiší migrénu. Má také blahodárné účinky při bolestech žaludku a střev.

Účinky máty peprné

Hlavní účinky máty peprné:

  • Antiseptické
  • Protikřečové

Použití

Máta peprná má blahodárné účinky na trávicí trakt. Mátový čaj se skvěle hodí k tišení křečí žaludku a střev, pomáhá i proti plynatosti nebo průjmům.

Pití mátového čaje ulevuje bolestem hlavy a pomáhá proti migrénám.

Při vnějším použití například oleje nebo masti, vyvolává pocit chladu, způsobuje místní znecitlivění a působí desinfekčně. Máta peprná se uplatňuje i inhalačně při katarech dýchacích cest.

Popis

Máta peprná je 30 – 90 cm vysoká rostlina. Listy má řapíkaté, zašpičatělé s pilovitě zubatým okrajem. Má drobné, růžovo-fialové květy a jejím květenstvím je lichoklas. Máta je typická svou silnou vůní.

Droga

Drogou máty peprné jsou listy, někdy se ale můžeme setkat i s využitím celé nadzemní části bez květů, nebo pouze stonků.

Účinné látky

Terapeuticky účinnou látkou je silice s výrazným podílem mentolu (30 - 55 %). Dalšími složkami jsou například menthon, cineol, mentofuran, menthylacetát, karvol, jasmon.

Výskyt

Máta peprná byla popsaná až v 17. století v Anglii. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ale výlučně se pěstuje.

Doba sběru

Máta se sbírá mezi červnem a zářím. 

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].