Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka  /  Herbář léčivých bylin  /  Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný

(Salidago virgaurea)

Zlatobýl obecný je v lidovém léčitelství oblíbeným lékem při poruchách močové soustavy, zvětšené prostatě a při revmatismu.

Účinky zlatobýlu obecného

  • Protizánětlivý
  • Močopudný
  • Stahující

Použití

Zlatobýl se většinou podává ve formě nálevu. Čaj ze zlatobýlu je pro své účinky oblíbeným přípravkem proti zánětům močových cest, proti močovým a ledvinovým kamenům. Pití zlatobýlového čaje pomáhá při problémech se zvětšenou prostatou.

Nálev ze zlatobýlu se také používá při revmatismu a cévních onemocnění.

Zlatobýl se taky používá zevně ve formě obkladů. Obklad ze zlatobýlu pomáhá na nehojící se rány a vyrážky.

Popis

Zlatobýl obecný je vzpřímená bylina měřící 15 – 100 cm. Listy zlatobýlu jsou podlouhle vejčité a jemně pilovité. Květy jsou jazykovité, mají jasně žlutou barvu a skládají se do hroznovitého květenství.

Droga

Drogou zlatobýlu je jeho nať, květy anebo kvetoucí nať bez zdřevnatělých částí.

Účinné látky

Účinné látky obsažené ve zlatobýlu jsou především saponiny, flavonoidy, silice, katechinové třísloviny a fenolové glykosidy.

Výskyt

Zlatobýl obecný nejčastěji nalezneme na kamenitých stráních, ve světlých lesích nebo na nivních půdách. Zlatobýl je rozšířen v Evropě, západní Asii, severní Africe a severní Americe.

Doba sběru

Zlatobýl obecný se sbírá ideálně mezi červencem a říjnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].