Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Sporýš lekařský

Sporýš lekařský

(Verbena officinalis)

Sporýš lékařský je tradičním lékem při zánětech horních cest dýchacích, při neklidu, při křečových poruchách trávicí soustavy a při zhoršené funkci jater a sleziny.

Účinky sporýše lékařského

  • Protizánětlivý
  • Uklidňující
  • Protikřečový

Použití

Čaj ze sporýše lékařského pomáhá rozpouštět hleny a působí protizánětlivě při katarech horních cest dýchacích a vedlejších dutin nosních.

Nálev z nati sporýše pomáhá uklidňovat a požívá se proto při pocitech neklidu, nespavosti, nervozity a úzkosti.

Sporýšový čaj se užívá při křečových bolestech břicha, snížené tvorbě žaludečních šťáv, poškození střevní mikroflóry a při zhoršené funkci jater a sleziny.

Popis

Sporýš lékařský je vzpřímená bylina dorůstající až 70 cm. Stonek je čtyřhranný a dole dřevnatý. Listy sporýše jsou vstřícné a mají nepravidelně vroubkovaný okraj.  Drobné květy rostou ve štíhlých hroznech. Dvoupyská koruna těchto květenství má bělavě fialovou barvu.

Droga

Drogou sporýše je jeho nať.

Účinné látky

Účinné látky obsažené v nati sporýše jsou iridoidové glykosidy, fenyletanoidové glykosidy, flavonoidy, silice, saponiny a třísloviny.

Výskyt

Sporýš lékařský je zavlečen téměř po celé severní polokouli. Roste nejčastěji na rumištích a okrajích cest.

Doba sběru

Nať sporýše se sbírá během květu mezi červnem a srpnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.