Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka  /  Herbář léčivých bylin  /  Pohanka obecná

Pohanka obecná

(Fagopyrum esculentum)

Pohanka obecná slouží především jako lék při problémech spojených s cévami. Pohanka patří mezi největší zdroje rutinu.

Účinky pohanky obecné

  • Antioxidační
  • Zlepšuje prokrvení
  • Zpevňuje cévní stěny

Použití

Díky vysokému obsahu rutinu se pohanková nať používá ve formě čaje při potížích s prostupností cév. Pohankový čaj léčí křehkost kapilár a zvyšuje pružnost cév, což se uplatňuje při léčbě křečových žil, hemeroidů nebo bércových vředů. Pozitivní vliv má pohankový čaj na celkové prokrvení těla.

Čaj z pohankové natě pomáhá odbourávat cholesterol a působí proti nadměrnému zadržování vody v těle.

Popis

Pohanka obecná je vzpřímená bylina s načervenalým stonkem, dorůstající přibližně 60 cm. Listy pohanky mají srdčitý až trojúhelníkový tvar. Pohankové květenství vyrůstá z úžlabí listu, kde jsou bílé až bledě růžové kvítky uspořádány v hroznu.

Droga

Drogou pohanky obecné je nať.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky, které pohanka obsahuje, jsou především fenolkarbonové kyseliny, vitamin C a flavonoidové glykosidy, jako je především rutin.

Výskyt

Pohanka pochází ze střední Asie, ale zdomácněla i v Evropě. Pohanka je sice celkem nenáročná na půdu, ale je citlivá na nízké teploty.

Doba sběru

Sbírat pohankovou nať je nejlepší mezi červnem a červencem.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].