Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Miřík celer

Miřík celer

(Apium graveolens)

Miřík celer pomáhá léčit potíže s poruchami trávení a s dnou. Dále snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a také má afrodiziakální účinky.

Účinky celeru

  • Povzbuzuje trávení
  • Močopudný
  • Žlučopudný
  • Afrodiziakální

Použití

Celer se využívá při nechutenství a při poruchách trávení. Celerový čaj pomáhá odstraňovat nadměrně zadržovanou vodu a kyselinu močovou, čímž napomáhá léčit dnu.

Celer se pozitivně podílí na snižování krevního tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Celer se v lidovém léčitelství využívá pro léčbu impotence a frigidity.

Popis

Miřík celer je až 1 m vysoká, dvouletá bylina. V prvním roce celer vytváří pouze přízemní růžici listů a v tom druhém už vyrůstá lodyha a květy. Lesklé listy celeru jsou 1 – 2 × zpeřené a mají ostře zubatý okraj. Květenstvím je okolík složený z malých zelenavě bílých kvítků.

Droga

Drogou celeru je kořen, nať nebo plod.

Účinné látky

Mezi terapeuticky účinné látky celeru patří flavonoidy, bergapten, isopimpinellin a silice obsahující limonen a selinen.

Výskyt

Miřík celer se většinou pěstuje jako kulturní rostlina. Ve volné přírodě se s celerem nejčastěji setkáme v Evropě a v Asii na slunných místech.

Doba sběru

Ideální doba pro sběr celeru je mezi zářím a říjnem.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.