Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

(Melissa officinalis)

Meduňka lékařská je jedním z nejčastějších prostředků proti depresím a nespavosti, uvolňuje žaludeční a střevní křeče.

Účinky meduňky lékařské

  • Uvolňující
  • Antidepresivní
  • Protikřečové

Použití

Meduňka lékařská je známá především svými uklidňujícími účinky, pro které je využívaná snad na všechny nemoci nervového původu. Meduňkový čaj je efektivním řešením nespavosti, úzkosti, podrážděnosti nebo depresí. Účinně funguje také proti pocitům paniky a nervozity. Meduňkový čaj také pomáhá při žaludečních a střevních křečích.

Popis

Meduňka lékařská je 20 – 80 cm vysoká, bohatě větvená bylina. Listy má vejčité a hrubě vroubkované. Květy jsou drobné, stopkaté a mají bílé až namodralé zabarvení. Pro meduňku je také typická její citronová vůně.

Droga

Jako droga se využívají především listy meduňky, setkáme se ovšem i s využitím natě. V tomto případě se odstraňují dřevnaté části rostliny.

Účinné látky

Účinné látky meduňky lékařské jsou především silice, které jsou v listech obsaženy bohužel jen v malém množství (0,07 – 0,3 %). Dalšími terapeuticky účinnými látkami jsou třísloviny, flavonoidy a triterpenové kyseliny.

Výskyt

Meduňka pochází ze západní Asie a z východního středomoří. Ve střední Evropě volně neroste a je pouze pěstována.

Doba sběru

Sběr meduňky lékařské je ideální mezi červnem a zářím.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.