Heřmánkův herbář Byliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

(Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský patří mezi nejznámější léky na nespavost a nervové potíže. Pomáhá také při křečových bolestech způsobených menstruací.

Účinky kozlíku lékařského

  • Uklidňující
  • Protikřečový

Použití

Kozlík lékařský je známý především díky svým uklidňujícím účinkům, kvůli kterým se používá jako lék na nespavost, stres, neurózy, migrény a jiné nemoci nervového původu.

Kozlík lékařský pomáhá při silných menstruacích a menstruačních bolestech.

Popis

Kozlík lékařský někdy také známý jako valeriana nebo kočičí kořen je přímá, dvouletá bylina dorůstající až 2 m. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené a mají pilovitý okraj. Květy kozlíku jsou bělorůžové, pětičetné, mají charakteristický zápach a rostou v hustých květenstvích. Oddenek má silný, krátký tvar a vyrůstají z něho drátovité kořeny.

Droga

Drogou kozlíku je list a kořen s oddenky. Časté označení drogy je valeriánský kořen.

Účinné látky

Mezi účinné látky kozlíku patří silice s bornylacetátem a bornylisovalerianátem, valeranon, monoterpeny, sesquiterpeny a aminokyseliny.

Výskyt

Kozlík lékařský roste v mírném pásmu po celé severní polokouli. Nejčastěji se s ním setkáme na vlhkých půdách bohatých na živiny.

Doba sběru

Kořen kozlíku je vhodné sbírat druhý rok mezi zářím a říjnem. Listy se sbírají mezi květnem a červencem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].