Heřmánkův herbář Byliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Kotvičník zemní

Kotvičník zemní

(Tribulus terrestris)

Kotvičník zemní je skvělým prostředkem pro posílení fyzické a psychické vitality, je přírodním afrodiziakem a pomáhá léčit záněty močových cest.

Účinky kotvičníku zemního

  • Močopudný
  • Protizánětlivý
  • Povzbuzující
  • Podporující tvorbu svalové hmoty
  • Afrodiziakální

Použití

Kotvičníkový čaj se užívá pro zvýšení sexuálního libida, pro podporu nárůstu svalové hmoty a tedy i pro zlepšení sportovních výkonů. Čaj z kotvičníkové natě je vhodným prostředkem pro zlepšení celkové fyzické i psychické vitality.

Nálev z kotvičníku se doporučuje pít při potížích se záněty močových cest.

Popis

Kotvičník zemní je poléhavá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Listy kotvičníku jsou vstřícné, krátce řapíkaté a mají vejčitý tvar. Kotvičníkový květ je pětičetný a má žlutou barvu.

Droga

Drogou kotvičníku je nejčastěji nať. Setkáme se ale také s využitím kotvičníkového extraktu.

Účinné látky

Mezi terapeuticky účinné látky, které jsou v kotvičníku obsaženy patří sapogeniny, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, steriny, stigmasterin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, pryskyřice, taniny, sacharidy, vitamin C.

Výskyt

Kotvičník zemní roste na sušších půdách s dostatkem světla, jako jsou například okraje cest nebo pastviny. Kotvičník je dnes možné nalézt v Evropě, Asii, severní Africe i v Austrálii.

Doba sběru

Ideální dobou pro sběr kotvičníkové natě je červen až srpen.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].