Heřmánkův herbář Byliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Koriandr setý

Koriandr setý

(Coriandrum sativum)

Koriandr setý se už několik tisíc let používá jako lék proti nadýmání a žaludečním křečím. Obklady z koriandru pomáhají na bolest kloubů.

Účinky koriandru setého

  • Žlučopudný
  • Protikřečový
  • Protizánětlivý

Použití

Koriandr setý je známý jako koření, ale podává se také ve formě čaje při potížích se zažíváním. Koriandrový čaj pomáhá při nadýmání, průjmech, pocitech plnosti, nechutenství a při žaludečních křečích.

Obklady z koriandru se používají na kožní vředy a na revmatické bolesti kloubů.

Popis

Koriandr setý je bylina s hladkou lodyhou dorůstající až 70 cm.  Listy v horní části koriandru jsou 2 – 3 × peřenosečné s úzce čárkovitými úkrojky. Listy ve spodní části rostliny jsou lichozpeřené, eliptické a často trojdílné. Květ koriandru je narůžovělý až bílý a skládá se do okolíků. Čerstvá rostlina má nepříjemnou vůni.

Droga

Drogou koriandru je sušený plod.

Účinné látky

Účinné látky koriandru setého jsou silice, cymen, linalol, kumarin a třísloviny.

Výskyt

Koriandr setý pochází z východního Středomoří. Dnes volně roste v teplých oblastech jižní Evropy, západní Asie a severní Afriky.

Doba sběru

Zralé plody koriandru se sbírají mezi červencem a srpnem.

foto:

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].