Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Jetel luční

Jetel luční

(Trifolium pratense)

Jetel luční se používá jak proti katarům horních cest dýchacích, tak proti příznakům spojených s přechodem a pomáhá v boji proti cukrovce.

Účinky jetele lučního

  • Protizánětlivý
  • Detoxikační
  • Žlučopudný

Použití

Jetel luční se používá jako čaj při potížích s trávením, jako jsou zvracení, průjmy, otrava jídlem. Jetelový čaj také pomáhá při cukrovce.

Čaj z jetelových květů se hodí k léčbě zánětů horních cest dýchacích a kašle. Dříve se jetelový čaj dokonce používal k léčbě černého kašle.

Jetelový čaj má prokazatelné účinky při léčbě příznaků spojených s přechodem, jako jsou návaly, náhlá potivost a pocity vyčerpání.

Nálev z jetele lučního se používá proti ekzémům či akné ve formě koupele nebo k omývání poškozeného místa.

Popis

Jetel luční je vzpřímená bylina dorůstající výšky až 40 cm. Listy jetele jsou elipsovité a většinou trojčetné. Na lícní straně listů často najdeme světlejší skvrnu ve tvaru půlměsíce. Květenstvím jetele je hlávka, která má v průměru 2 – 4 cm. Květenství má narůžovělou až červenou barvu a je tvořena krátkými, stopkatými lístky.

Droga

Drogou jetele lučního je květ.

Účinné látky

Mezi účinné látky, které jsou v jeteli obsažené, patří silice, isoflavony, glykosidy, třísloviny.

Výskyt

Jetel luční hojně roste na loukách, pastvinách a na okrajích cest v Evropě a západní Asii.

Doba sběru

Květy jetele lučního je ideální sbírat od května do října.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.