Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Blog / Bylinné čaje

Bylinné čaje

Čím dál více lidí holduje bylinným čajům – inu, není se čemu divit. Tento nápoj má dlouholetou tradici. Dříve byl hojně využívaný v lékařství, dneska je součástí snad každé domácnosti.

Pro přípravu bylinkových čajů používáme různé sušené části rostlin – kořeny, oddenky, nať, květ, plod, semena, ze stromů pak též kůru nebo listy. V nich jsou v různé míře zastoupeny rozmanité typy účinných látek, kupříkladu vitamíny, minerály, glykosidy, kumariny, flavonoidy, saponiny, éterické oleje, organické kyseliny, třísloviny a další látky.

Bylinné čaje jsou vodné výluhy, nejčastěji je připravujeme ve formě nálevu, odvaru a macerátu. Čaje můžeme též rozdělit podle počtu obsažených bylin na jednodruhové (monodrogy) a vícedruhové (směsi bylin).

15782057_1320430304681497_788671771_n.jpg

Bylinné čaje nezatěžují oproti jiným nápojům tělo zbytečnými kaloriemi. Bylinky působí komplexně, nezanechávají v těle žádné reziduální látky a velmi dobře čistí organismus. A protože bylinné čaje fungují na ryze přírodní bázi, čili jsou bez barviv, konzervantů a aromat, můžete si je dopřávat každý den.

Na závěr přidávám několik rad, jak bylinkové čaje užívat, abyste z nich měli co největší zdravotní účinek:
• Pokud to jen trochu jde, pijte čaj teplý. Pokud pijete čaj několikrát denně a nemáte čas na jeho přípravu, doporučuji uvařit větší množství do termosky.
• Čaj doporučuji pít neslazený, případně použijte místo cukru med.
• Pokud nemáte vlastní nasbírané byliny a budete je někde kupovat – či kupovat rovnou namíchanou bylinnou směr – řiďte se barvou. Ta by měla být jasná a svěží. Neméně důležitá je také vůně, která by měla být příjemná.

 

 

foto:

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.