Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka  /  Herbář léčivých bylin  /  Bedrník obecný

Bedrník obecný

(Pimpinella saxifraga)

Účinků bedrníku obecného se používá pro léčbu nemocí horních cest dýchacích, pro podporu trávení a k detoxikaci organismu.

Účinky bedrníku obecného

  • Detoxikační
  • Žlučopudný
  • Protizánětlivý
  • Napomáhá vykašlávání

Použití

Kořen bedrníku se využívá při zánětech horních cest dýchacích. Bedrníkový čaj pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje jejich vykašlávání.

V lidovém léčitelství se bedrníkový čaj používá při potížích s trávením a pro podporu tvorby žaludečních šťáv.

Nálev z bedrníkového kořene se používá pro detoxikaci organismu, k odstraňování usazenin v těle a napomáhá snižovat soudržnost ledvinových a močových kamenů.

Popis

Bedrník obecný je vzpřímená bylina s jemně rýhovanou lodyhou dosahující výšky 60 cm. Přízemní listy bedrníku jsou lichozpeřené a okrouhle vejčité. V horní části lodyhy se množství lístků snižuje. Listy v horní části rostliny mají menší a často i více členitou čepel. Květy bedrníku jsou drobné, pětičlenné, mají bílou barvu a skládají se do okolíku.

Droga

Drogou bedrníku je kořen s oddenky.

Účinné látky

Mezi terapeuticky účinné látky obsažené v bedrníku patří silice, třísloviny, saponiny, vitamín C, karoten, pektin a kumarin.

Výskyt

Bedrník obecný nejčastěji nalezneme na sušších a prosvětlených půdách v Evropě a v západní Asii.

Doba sběru

Kořen bedrníku obecného lze sbírat na jaře mezi březnem a dubnem, nebo na podzim během září a října.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na [email protected].