Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Blog / Akné a byliny

Akné a byliny

Před nedávnem jsem vkládal nový článek, kterak naše strava ovlivňuje pleť. A přidal jsem i pár doporučení, jak jídelníček změnit. Dnes bych rád zmínil byliny, které vám při kožních potížích přinesou užitek.

Hned zkraje bych ale rád upozornil, že v těžších případech kožních problémů se už většinou aplikují antibiotika nebo hormony. Pro běžné kožní potíže vyzkoušejte nejprve pomoc z přírody.

Lidové léčitelství nedá dopustit na lnici obecnou. A já ji doporučuji rovněž. Co se péče o pokožku týká, je vhodné užívat lnici kupříkladu formou masti. Ta se projevuje výbornými čistícími, zklidňujícími a regeneračními schopnostmi a dobře tak bude působit na vaši pleť.

Z bylinek sáhněte po heřmánku pravém, který zklidňuje pleť, vysušuje příliš mastnou pokožku a pomáhá stahovat póry. Další z bylin se silnými protizánětlivými účinky je šalvěj lékařská. Nálev z ní můžete používat místo pleťové vody. Doporučuji též připravit z ní obklad.
Řebříček obecný nebo měsíček lékařský rovněž působí dezinfekčně a hojivě na pokožku a za vyzkoušení stojí určitě i kontryhel s podobnými účinky.
Třezalka tečkovaná čistí krev, podporuje látkovou výměnu, působí protizánětlivě a léčí většinu ekzémů, tedy i akné. První výsledky čekejte až po 6 až 8 týdnech. Pozor, třezalku ale nepoužívejte dlouhodobě.

Výborné účinky na pleť má aloe vera. Aloe vera gel můžete, milé dámy, přimíchat např. do pleťové masky nebo ho použijte rovnou na kůži. Zklidňuje podrážděnou pokožku a drobná poranění kůže. K osvědčeným léčivým rostlinám, na které nedám dopustit, patří čajovník australský, u nás spíše známý pod označením Tea Tree. Ten je oprávněně vyhlášený pro své dezinfekční a antiseptické účinky.


P1260857.JPG

Čaje a obklady z bylin
Nasušili jste si přes léto listy černého bezu? Nu, pak doporučuju z nich připravit čaj. Ten totiž tzv. čistí krev i pokožku a je dobrým pomocníkem proti akné. Často ho najdete jako součást různých bylinných směsí.

Další směs při kožních problémech je z mateřídoušky a sedmikrásky. Sedmikráska má protizánětlivé a hojivé účinky, takže ji zkuste použít zevně při kožních potížích. Polévkou lžíci směsi ze sedmikrásky a mateřídoušky přelijte vroucí vodou, krátce nechte louhovat, pak přeceďte a pijte 2 až 3 šálky denně.

Výborné na podrážděnou pleť jsou obklady z ibišku. Vezměte list a kořen rostliny (stačit vám bude i jemně pokrájený kořen ibišku), hrst směsi dejte do půl litru studené vody, přiveďte k varu a zhruba 10 minut přikryté pomalu vařte. Nálev pak používejte na obklady, ale pozor, obklady dávejte na obličej ještě teplé.

Malá rada na závěr: v prvních dnech může dojít – ale nemusí – k regresi, tedy zdánlivému zhoršení stavu pokožky. Nebojte se, všechno je v pořádku. Je to totiž prvním příznakem uzdravování a důkazem, že ledviny začínají vylučovat škodlivé látky.

Přeji hezký den a snad vám mé rady trochu pomohly.

 

foto: František Heřmánek

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.