Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Zázvor pravý

Zázvor pravý

(Zingiber officinale)

Zázvor pravý je účinným lékem na nejrůznější poruchy trávicího traktu, chřipky a nachlazení.

Účinky zázvoru pravého

  • Žlučopudný
  • Protizánětlivý

Použití

Zázvor pravý se podává při potížích se zažíváním jako je nechutenství, průjmy, nadýmání, žaludeční nevolnost nebo zvracení. Zázvorový čaj pomáhá spalovat tuk a je tak vhodným doplňkem stravy při redukčních dietách.

Zázvorový čaj se užívá jako preventivní prostředek proti chřipkovým onemocněním a proti nachlazení, ale stejně tak k potlačení jejich prvotních příznaků.

Popis

Zázvor pravý je až 2 m vysoká bylina s plazivým, hlízovitým a rozvětveným oddenkem. Listy zázvoru jsou úzce kopinaté a uspořádané do dvou řad. Bezlisté, klasovité květenství je složené ze žlutých květů, které vytvářejí světle fialový pysk s jednou plodivou tyčinkou.

Droga

Drogou zázvoru je oddenek.

Účinné látky

Mezi terapeuticky účinné látky zázvoru patří škrob, silice, monoterpeny, sesquiterpenalkohol, volné mastné kyseliny, gingerol a shogaol.

Výskyt

Původ zázvoru není dodnes zcela jednoznačný. Pěstuje se hlavně v tropech.

Doba sběru

Oddenek zázvoru se sbírá nejčastěji v prosinci a v lednu.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.