Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Vilcacora

Vilcacora

(Uncaria tomentosa)

Vilcacora je zázračnou rostlinou z Amazonie. Používá se při léčbě alergií, astmatu, artritidy, infekcí, ale i nádorů a AIDS.

Účinky vilcacory

  • Protizánětlivý
  • Protirakovinný
  • Antivirový
  • Harmonizuje obranyschopnost

Použití

Kůra vilcacory se doporučuje užívat ve formě kapslí nebo čaje jako posilující přípravek při nádorových onemocněních a AIDS.

Vilcacora má schopnost harmonizovat obranyschopnost, neboli posiluje slabý imunitní systém a naopak tlumí přecitlivěle reagující systém. Díky této i jiným vlastnostem se vilcacora využívá k léčbě alergií, astmatu, infekčních onemocnění, zánětlivých onemocnění tlustého střeva, artritidy či kvasinkových a plísňových onemocnění.

Popis

Vilcacora má mnoho jmen jako například gambirovník plstnatý, řemdihák plstnatý nebo kočičí dráp. Je to trnitá, dřevnatá liána rostoucí až do 30 m. Listy jsou vstřícné a vejčitě zašpičatělé. Květy vilcacory jsou pětičetné, mají žlutobílou barvu a skládají se do hroznovitého květenství.

Droga

Drogou vilcacory je kůra.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky vilcacory jsou steroly, aminoglykosidy, terpeny, flavonoidy a oxindolové a indolové alkaloidy.

Výskyt

Vilcacora je liánou rostoucí v deštných pralesech Amazonie.

Doba sběru

Kůra vilcacory se sbírá hlavně během období sucha, které je většinou mezi červencem a zářím.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.