Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná

(Hypericum perforatum)

Třezalka pomáhá při depresích nebo nervovém vyčerpání, léčí nemoci trávicího ústrojí a napomáhá hojení ran.

Účinky třezalky tečkované

  • Antidepresivní
  • Uklidňující
  • Protikřečové
  • Svíravé

Použití

Třezalkový čaj se využívá k léčení různých chorob nervového původu od depresí, úzkosti až po nervové vyčerpání a nespavost.

Druhou indikační skupinou, kterou třezalka léčí, jsou různá onemocnění zažívacího ústrojí například vředová onemocnění nebo záněty břišní dutiny.

Třezalkový olej je výborným prostředkem pro rychlejší hojení ran, jako jsou puchýře, štípance, drobné popáleniny nebo jinak poškozené tkáně.

Popis

20 – 80 cm vysoká rostlina s rozvětveným oddenkem. Listy jsou podlouhlé a průsvitně černě tečkované. Květy třezalky jsou paprsčité a pětičlenné s volnými obaly, mají žlutou barvu a na okrajích černě tečkované korunní plátky.

Droga

Drogou je rozkvétající nať třezalky bez dřevnatých částí.

Účinné látky

Účinné látky třezalky jsou především hypericiny, flavonidy, hořčiny a silice. Přestože třezalka patří k rostlinám, které byly zkoumány nejintenzivněji, dodnes nejsou přesné mechanismy fungování těchto látek zcela známé.

Výskyt

Třezalka tečkovaná roste po celé Evropě. Ideální jsou pro ni prosluněné stráně se sušší půdou. Běžně roste na sušších trávnících, u silnic nebo u cest.

Doba sběru

Ideální doba sběru třezalky je někdy mezi červnem a srpnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.