Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Temnoplodec černoplodý

Temnoplodec černoplodý

(Aronia melanocarpa)

Temnoplodec černoplodý má blahodárný vliv na krevní oběh, je skvělým antioxidantem a působí preventivně proti střevním nádorům.

Účinky aronie

  • Antioxidační
  • Příznivě ovlivňuje funkci cév
  • Protizánětlivý
  • Snižuje krevní tlak
  • Snižuje krevní cukr

Použití

Ze sušeného plodu aronie se připravuje čaj, který zpevňuje cévní stěny, zvyšuje jejich pružnost a propustnost, čímž se stává vyhledávaným lékem proti hemeroidům, křečovým žilám či skleróze. Aroniový čaj se také příznivě podílí na snižování krevního tlaku a hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

Čaj z aronie pomáhá regulovat činnost štítné žlázy.

Aroniový čaj se používá proti zánětům žaludeční sliznice a podle nedávných laboratorních pokusů je účinný jako preventivní prostředek proti střevním nádorům.

Popis

Temnoplodec černoplodý neboli aronie či černý jeřáb je opadavý keř dorůstající až 3 m. Listy aronie jsou vejčitě eliptické s jemně pilovitým okrajem. Drobné květy temnoplodce jsou pětičetné a skládají se do chocholičnatého květenství. Plodem je tmavě fialová až černá malvice rostoucí v hroznech.

Droga

Drogou aronie je plod.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky obsažené v plodech aronie jsou flavonoidy, antokyanidy, třísloviny, pektin, jód a vitaminy B, C, E, P.

Výskyt

Temnoplodec pochází ze severní Ameriky. U nás aronii najdeme planě rostoucí nejčastěji ve vlhčích lesích.

Doba sběru

Plody aronie se sbírají v září.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.