Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Růžový ibišek

Růžový ibišek

(Hibiscus sabdariffa)

Růžový ibišek mírní potivost, snižuje krevní tlak a cholesterol, podporuje tvorbu inzulinu a doplňuje tělu vitamíny a minerály.

Účinky růžového ibišku

  • Snižuje pocení
  • Snižuje cholesterol
  • Snižuje krevní tlak
  • Stimuluje tvorbu inzulinu
  • Povzbudivý

Použití

Z růžového ibišku se dělá lahodný čaj pomáhající při nadměrném pocení nebo horečkách a pomáhá doplňovat tělu vitamíny, minerály a soli.

Ibiškový čaj podporuje trávení, snižuje cholesterol v krvi a krevní tlak. Ibišek je vhodným mimo jiné i pro diabetiky protože podporuje tvorbu inzulinu.

Ibiškový čaj se nejčastěji podává pro osvěžení a pro celkové povzbuzení organismu.

Popis

Růžový ibišek nebo někdy také ibišek rozella je keřovitá rostlina dorůstající do výšky až 5 m. Listy jsou trojcípé, laločnaté a většinou 5 – 7 cm dlouhé. Květ růžového ibišku je pětičetný, má velmi výrazný kalich a má purpurově červenou barvu.

Droga

Drogou ibišku je květ.

Účinné látky

Květy růžového ibišku obsahují flavonoidy, antokyany, pektiny, silice slizové polysacharidy a kyselinu citronovou, ibiškovou a jablečnou.

Výskyt

Ibišek pochází z Afrického tropického pásu.

Doba sběru

Ibiškové květy se sbírají mezi červencem a září.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.