Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský

(Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn lékařský se používá jako lék na poruchy trávení, na nízký tlak, pro zlepšení nálady a celkového psychického stavu.

Účinky rozmarýnu lékařského

  • Žlučopudný
  • Protikřečový
  • Mírně zvyšuje tlak
  • Uklidňující

Použití

Rozmarýn lékařský je nejčastěji používán jako koření ale tradičně se používá i jako lék na nechutenství anebo křečové poruchy trávicího traktu.

Čaj z lístků rozmarýnu podporuje krevní oběh a jako jedna z mála bylin mírně zvedá tlak.

Rozmarýnový čaj se podává na nemoci nervového původu, při nervovém vyčerpání, úzkosti a depresích. Rozmarýn povzbuzuje dobrou náladu a zlepšuje koncentraci.

Popis

Rozmarýn lékařský je vždyzelený polokeř, který ve vhodných podmínkách může dorůstat až do 2 m. Listy rozmarýnu jsou vstřícné, úzce čárkovité a ze spodu běloplstnaté. Květy mají bělavě modravou, někdy narůžovělou barvu a skládají se do lichoklasu. Rozmarýn je typický svou silnou a příjemnou vůní.

Droga

Drogou rozmarýnu je list.

Účinné látky

Mezi terapeuticky účinné látky rozmarýnu patří flavonoidy, třísloviny, diterpenfenoly, diterpenové kyseliny a silice s cineolem, kafrem a pinenem.

Výskyt

Rozmarýn pochází z oblasti Středomoří, kde roste na suchých místech. Jinde ve světě se pěstuje.

Doba sběru

Lístky rozmarýnu lze sbírat prakticky celý rok, ale největší účinky mají těsně před rozkvětem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.