Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

(Rhodioala rosea)

Rozchodnice růžová posiluje psychickou a fyzickou kondici, upevňuje imunitu, vyplavuje z těla toxiny a je silným antioxidantem.

Účinky rozchodnice růžové

  • Povzbudivý
  • Afrodiziakální
  • Podporuje imunitu
  • Antioxidační
  • Detoxikační

Použití

Povzbudivé účinky rozchodnice se využívají k celkovému posílení psychické a fyzické kondice. Rozchodnice růžová pomáhá odstraňovat stres, nespavost, napětí, pocity nervového vyčerpání, deprese a působí jako afrodiziakum.

Rozchodnice růžová má příznivý vliv na imunitní systém organismu, odplavuje z těla toxické látky a jako silný antioxidant zpomaluje stárnutí organismu.  Působí preventivně proti nádorovým onemocněním.

Popis

Rozchodnice růžová je vytrvalá, trsnatá rostlina dorůstající do výšky 35 cm. Z hlíznatého oddenku vyrůstá listová růžice, ze které vyrůstají nevětvené, dužnaté lodyhy. Listy rozchodnice obepínají lodyhy, jsou přisedlé a podlouhle kopinaté. Květenstvím rozchodnice růžové je mnohokvětý chocholík, který se skládá z čtyřčetných kvítků žlutavé barvy.

Droga

Používanou částí rozchodnice je oddenek, nať a kořeny.

Účinné látky

Účinné látky obsažené v rozchodnici jsou silice, třísloviny, flavonoidy, monoterpeny, triterpeny, a velké množství organických kyselin.

Výskyt

Rozchodnice růžová roste v chladných klimatických podmínkách nebo v horských polohách severní polokoule. V České republice je rozchodnice růžová kriticky ohrožena.

Doba sběru

Rozchodnice růžová se sklízí většinou od září do listopadu.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.