Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Rooibos

Rooibos

(Aspalathus linearis)

Rooibos je osvěžující čaj bohatý na vitamíny, důležité minerální látky a antioxidanty. Rooibos posiluje imunitu, zlepšuje spalování tuků a pomáhá zpevňovat cévy.

Účinky rooibosu

  • Antioxidační
  • Protizánětlivý
  • Posiluje imunitu
  • Močopudný
  • Zpevňuje cévy

Použití

Rooibos se pije především kvůli své osvěžující a lahodné chuti, ale má zároveň spoustu blahodárných účinků na náš organismus. Pravidelným pitím rooibosu posílíte imunitu a díky vysokému obsahu antioxidantů zpomalíte stárnutí organismu.

Oddaluje pocit hladu, působí mírně močopudně a zlepšuje spalování tuků. Je tedy vhodným prostředkem pro redukční diety, léčbu dny anebo jen pro udržení váhy. Na rozdíl od klasických čajů neobsahuje kofein ani jeho deriváty a je tedy vhodný také pro děti a kojící ženy.

Rooibos obsahuje rutin a díky jeho účinkům pomáhá zpevňovat cévy, snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při potížích s křečovými žílami.

Popis

Čajovníkovec kapský, z něhož se rooibos vyrábí, je až 1,5 m vysoká keřovitá rostlina. Listy čajovníkovce jsou zpeřené a mají jehličkovitý tvar. Květy mají žlutavou barvu a skládají se do hroznovitého či klasovitého květenství.

Droga

Používanou částí čajovníkovce kapského jsou především listy, ale můžeme se setkat i s využitím nadrcených větviček.

Účinné látky

Rooibos je známý svým vysokým obsahem vitamínu C a minerálních látek jako jsou měď, železo, vápník, draslík, fluor a hořčík. Roibos dále obsahuje flavonoidy, třísloviny, rutin, fenolové kyseliny, aspalathin a quertitrin.

Výskyt

Volně rostoucí čajovníkovec kapský můžeme najít pouze v malé provincii Západní Kapsko, ležící v Jihoafrické republice.

Doba sběru

Rooibos se sklízí mezi lednem a dubnem.

Rooibos se sklízí mezi lednem a dubnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.