Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Quinua

Quinua

(Chenopodium quinoa)

Quinua zpomaluje stárnutí organismu. V kombinaci s kořenem maca posiluje organismus a podporuje růst svalů.

Účinky quinua

  • Detoxikační
  • Protirakovinový
  • Posilující

Použití

Quinua pomáhá z těla odvádět toxické látky a má antioxidační účinky. Zpomaluje tak stárnutí organismu a zabraňuje vzniku některých druhů rakoviny.

Quinua se užívá především v kombinaci s kořenem maca, nejčastěji pod označením maca-guinua. Tato jedinečná kombinace podporuje růst svalové hmoty, pomáhá regenerovat organismus a má celkově povzbudivý účinek.

Popis

Quinua neboli merlík čilský je jihoamerická kulturní rostlina patřící do skupiny pseudoobilovin. Quinua má vzpřímenou lodyhu a dorůstá do výšky až 3 m. Listy mladé rostliny mají zelenou barvu, ale s postupem času se mění na červenou až fialovou. Květy se skládají do lat nebo hroznovitého květenství. Zbarvení květů quinua se může značně lišit podle dané odrůdy. Plodem jsou drobné, kulovité nažky.

Droga

Používanou částí quinua jsou plody.

Účinné látky

Mezi účinné látky quinua patří aminokyseliny, saponiny, kyselina listová, fytoestrogen, vitamíny A, B, C a E a minerální látky jako jsou vápník, hořčík, draslík, zinek, mangan a zinek.

Výskyt

Quinua původně pochází z horských oblastí Jižní Ameriky. Dnes se pěstuje v mírném pásmu.

Doba sběru

Doba sklizně quinua začíná v březnu a trvá do konce května.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.