Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Přeslička rolní

Přeslička rolní

(Equisetum arvense)

Přeslička rolní se využívá při léčbě ledvinových kamenů a zánětech močových cest. Pomáhá při silné menstruaci a krvácení z nosu.

Účinky přesličky rolní

  • Hojivý
  • Močopudný
  • Reguluje prokrvení

Použití

Nálev z přesličky se užívá k proplachovací léčbě při ledvinovém písku a kamenech, při zánětech močových cest, při potížích s močením a díky odvodňování těla také při revmatismu.

Přesličkový čaj se také užívá pro regeneraci cévních stěn. Pomáhá při nadměrném krvácení během menstruace nebo při častém krvácení z nosu.

Přeslička se používá do koupelí jako lék na omrzliny, neprokrvené končetiny a špatně se hojící rány.

Popis

Přeslička rolní je výtrusná bylina dorůstající až 70 cm. Přeslička má dva typy lodyh. Tou první je jarní lodyha, která nese výtrusnicové klasy a odumírá ještě před vznikem lodyhy letní.  V létě vyrůstají silné výhonky, které jsou přeslenitě větvené, rýhované a článkovité.

Droga

Drogou přesličky je nať bez zdřevnatělých částí.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky přesličky jsou především kyselina křemičitá, hořčiny a flavonoidy.

Výskyt

Přeslička rolní roste na vlhkých, písčitých půdách. Přesličku nejčastěji najdeme na zaplevelených plochách, loukách a u okrajů cest v mírném podnebném pásu na severní polokouli.

Doba sběru

Ideální doba pro sběr přesličkové natě je od června do září.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.