Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Blog / O bylinách obecně

O bylinách obecně

Byliny patřily odjakživa k základním kamenům přírodní léčby. Není se tedy čemu divit, že nás zajímají čím dál tím víc.

Byliny obecně představují určitou alternativu k lékům. Oproti nim léčba za pomoci bylin vyžaduje jistou trpělivost, nestačí vypít šálek bylinného čaje, aby byl člověk zdravý jako rybička.

Bylinky ovšem působí na příčinu zdravotních potíží, kdežto léky většinou ovlivňují pouze příznaky. Léky mohou mít navíc i nežádoucí vedlejší účinky, stačí si koneckonců přečíst příbalové letáky.

Co se týká samotného užívání léčivých rostlin, často se ptáte na stejné otázky.
Nu, zde jsou moje odpovědi


byl.jpg

Můžeme si i na bylinky vypěstovat návyk?
Byliny nejsou návykové, nicméně doporučuji je občas vysadit a udělat přestávku. Ale i tohle je hodně individuální – na to vám nejspolehlivěji odpoví vaše tělo, co vám dělá dobře a co už ne.

Mohou je užívat i děti?
Některé byliny mohou užívat i malé děti, ale rozhodně doporučuji být opatrný. Ideálně se poptejte ještě vašeho dětského doktora. Zásadní roli hraje též samotný věk dítěte – u dětí do tří let bych s bylinnou léčbou raději počkal.

V jaké podobě je bylinky nejlepší užívat?
Zde záleží na konkrétní bylině. Taková třapatka nachová je ideální v lihové formě, z kopřivy dvoudomé je zase dobré udělat výluh. Pokud tápete, jak s kterou léčivkou naložit, podíval bych se do kvalitního herbáře. Sám se rád pořád vzdělávám a rád čerpám nové informace.


her.jpg


Dají se bylinky vzájemně kombinovat?
Byliny můžete kombinovat, ale i zde doporučuju podívat se do kvalitního herbáře a zjistit si potřebné informace. Vězte, že někdy může neznalost bylin při jejich užívání být jen ku škodě, stačí vzpomenout na razantní drogy jako např. vlaštovičník větší nebo marihuana. Doporučuji proto zacházet s bylinami opatrně. Navíc některé byliny by se neměly kombinovat s léky (např. antidepresiva), např. taková třezalka by se neměla užívat dlouhodobě, protože vyvolává fotosenzibilitu.

foto:

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.