Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Muňa muňa

Muňa muňa

(Minthostachys setosa)

Muňa muňa má vynikající antibiotické účinky a hodí se tak na léčbu zánětů dýchacích, močových nebo trávicích cest.

Účinky muňa muňa

  • Protizánětlivý
  • Posilující
  • Žlučopudný

Použití

Muňa muňa posiluje organismus, působí proti horečkám a užívá se především při potížích s vnitřními záněty jako přírodní antibiotikum. Muňa muňa pomáhá tišit bolest a léčit katary dýchací, močové a trávicí soustavy.

Muňa muňa zlepšuje trávení, pomáhá při potížích s nadýmáním nebo průjmy a léčí střevní koliky. Pravidelné užívání muňa muňa pomáhá léčit potíže způsobené nevyrovnanou stravou.

Popis

Muňa muňa je keřovitá rostlina dorůstající do výšky až 2 m. Celá rostlina je plstnatě ochlupená. Listy mají elipsovitý až vejčitý tvar. Drobné bělavé květy se skládají do hustých květenství. Pro bylinu je typické mentolové aroma.

Droga

Nejpoužívanější částí muňa muňa jsou listy, ale použít se dá celá nadzemní část.

Účinné látky

Terapeutický účinné látky muňa muňa jsou silice obsahující hlavně mentol, menton a limonen. Dále pak flavonoidy, třísloviny, terpeny, vápník, draslík a vitamín B1.

Výskyt

Muňa muňa roste na sušších půdách v horských oblastech jižní Ameriky.

Doba sběru

Listy muňa muňa se sklízí většinou mezi listopadem a únorem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.