Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

(Calendula officinalis)

Měsíček hojí vyrážky nebo odřeniny, pomáhá při žaludečních a střevních katarech a detoxikuje tělo.

Účinky měsíčku lékařského

Hlavní účinky měsíčku lékařského jsou:

  • Protizánětlivé
  • Svíravé
  • Baktericidní
  • Detoxikační

Použití

Použití měsíčkové masti pomáhá hojit spáleniny, ekzémy a jiné kožní potíže. Měsíčková mast je vhodná také k ošetřování křečových žil.

Pití měsíčkového čaje slouží proti žaludečním a střevním katarům, při zánětech žlučníku a močového měchýře.  Měsíčkový čaj dále pomáhá odvádět z těla jedovaté látky a čistit játra a žlučník.

Popis

Měsíček lékařský je 20 – 70 cm vysoká bylina s balzámovou vůní. Listy měsíčku lékařského jsou pýřité a vejčitě kopinaté. Květy jsou jazykovité, mají světle žlutou až oranžovočervenou barvu a rostou v květenství hvězdnicovitých - úboru.

Droga

Drogou měsíčku jsou celé jeho úbory (květenství).

Účinné látky

Účinnými látkami měsíčku lékařského jsou především triterpenalkoholy, triterpensaponiny a také silice s cadinolem, torreyolem a dalšími látkami.

Výskyt

Měsíček vyhledává hliněnopísčité půdy na slunečných místech. S jistotou se neví, odkud pochází. U nás se pěstuje a vzácně roste i planě na polích.

Doba sběru

Měsíček lékařský se sklízí od června do října.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.