Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Manayupa

Manayupa

(Desmodium molliculum)

Manayupa se užívá jako obrana proti škodlivým účinkům nesprávné životosprávy a působí proti katarům ledvin, jater a žlučníku.

Účinky manayupa

  • Detoxikační
  • Antioxidační
  • Protirakovinový
  • Protizánětlivý

Použití

Manayupa je známá hlavně pro své očistné účinky. Pomáhá odvádět z těla oxidanty a toxické látky, pomáhá odkyselovat organismus a čistí krev. Manayupa zmírňuje škodlivé účinky kouření, nadměrného pití alkoholu a užívání uměle vyráběných léčiv. Pravidelné užívání manayupa zabraňuje vzniku rakovinných onemocnění a zpomaluje stárnutí organismu.

Léčivých účinků manayupa se využívá při zánětlivých onemocnění jater, ledvin a žlučníku.

Popis

Manayupa je nízká plazivá keřovitá rostlina dorůstající do délky až 50 cm. Celá rostlina je porostlá jemnými chloupky. Listy manayupa jsou poměrně drobné, okrouhlé a rostou po třech. Drobné květy mají nejčastěji narůžovělé zbarvení. Semena manayupa rostou v luscích.

Droga

Pro léčivé účinky se využívá celá nadzemní část rostliny.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky obsažené v manayupa jsou silice, flavonoidy, třísloviny, steroidy, minerální soli, taniny, aminokyseliny, glycidy a vitamín K.

Výskyt

Manayupa roste v horských oblastech Jižní Ameriky.

Doba sběru

Nejvhodnější doba pro sběr manuyapa je mezi zářím a listopadem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.