Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Kardamovník obecný

Kardamovník obecný

(Elettaria cardamomu)

Kardamovník obecný se používá jako lék na nesprávně fungující trávicí soustavu a pomáhá proti onemocněním nervového původu.

Účinky kardamovníku obecného

  • Posilující
  • Žlučopudný
  • Protizánětlivý
  • Močopudný

Použití

Kardamovník obecný se používá jako koření, známé pod názvem kardamon, ale našel své zastoupení i v tradičním léčitelství. Už od nepaměti se využívá proti zažívacím a žlučníkovým potížím. Kardamon pomáhá jak proti zácpám, tak proti průjmům, pomáhá zlepšovat trávení a působí proti žaludeční nevolnosti.

Kardamon pomáhá proti depresím, vyčerpání, stresu a jiným poruchám nervového původu. Pomáhá uklidnit a posílit psychický stav.

Popis

Kardamovník obecný je až 2 m vysoká rákosovitá bylina. U kořene rostliny rostou ve dvou řadách ploché listy. Květy rostou u země přímo na horizontálním stonku a mají růžovobílou barvu s nafialovělým žilkováním. Plody kardamovníku jsou podlouhlé, zelenavé tobolky, dlouhé přibližně 2 cm.

Droga

Používanou částí kardamovníku jsou semena, plody a oddenek.

Účinné látky

Účinné látky obsažené v kardamovníku jsou silice s velkým zastoupením terpenů. Další terapeuticky účinné látky jsou karboxylové kyseliny, vápník, hořčík, železo, mangan, zinek a vitamíny B1, B2, B3 a C.

Výskyt

Kardamovník obecný pochází z deštných pralesů jižní Asie. Dnes kardamovník můžeme najít v tropickém pásmu.

Doba sběru

Ideální doba pro sběr kardamovníku je září až listopad. Oddenky se sbírají z rostliny staré dva až tři roky.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.