Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Kajeput střídavolistý (Tea tree)

Kajeput střídavolistý (Tea tree)

(Melaleuca alternifolia)

Tea tree oil je jedním z nejúčinnějších přírodních dezinfekčních prostředků. Pomáhá proti nejrůznějším kožním defektům a poraněním.

Účinky tea tree

  • Protizánětlivý
  • Baktericidní
  • Fungicidní

Použití

Tea tree oil je jedním z nejúčinnějších antiseptických, baktericidních a fungicidních prostředků. Pomáhá dezinfikovat a léčit kožní potíže a úrazy, jako jsou drobné rány, spáleniny, bodnutí hmyzem, plísně, bradavice, ekzémy a výborně se hodí i při léčbě akné. 

Vykloktání pár kapek tea tree oleje rozpuštěných ve vodě pomáhá při aftech, zubním kameni, krvácení dásní nebo při zápachu z úst.

Inhalování vody s rozpuštěným tea tree olejem pomáhá proti kašli, rýmě a proti ucpaným dýchacím cestám.

Popis

Tea trea oil se získává z kajeputu střídavolistého, který se také někdy označuje jako čajovník australský. Je to nízký, stále zelený strom dorůstající do výšky 6 m. Listy kejeputu jsou střídavé a úzce kopinaté. Drobné květy kajeputu mají žlutavě bílou barvu, jsou pětičetné a rostou v hustém klasovitém květenství.

Droga

Tea tree oil se získává destilací listů a vršků větviček.

Účinné látky

Tea tree oil je získaná silice, ve které jsou obsaženy monoterpeny a sesquiterpeny jako jsou pinen, cymen, cadinen a cineol.

Výskyt

Kajeput střídavolistý původně pochází z vlhkých oblastí jihovýchodní Austrálie, ale dnes se pěstuje takřka po celém světě.

Doba sběru

Lístky a mladé větévky se sbírají mezi červencem a říjnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.