Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý

(Plantago lanceolata)

Jitrocel kopinatý je známý pro své účinky při léčbě kašle, pomáhá při zahlenění, léčí záněty střev a zácpu.

Účinky jitrocele kopinatého

  • Protizánětlivý
  • Detoxikační
  • Léčí horní cesty dýchací
  • Odbourává hlen

 

Použití

Jitrocel kopinatý se osvědčil jako výborný prostředek proti dráždivému kašli, pomáhá při zahlenění. Používá se ale také při potížích s astmatem, při zánětech průdušek a při dalších nemocech dýchacích cest.

Jitrocelový čaj působí pozitivně na trávení. Pomáhá při zácpách nebo zánětech střev. Přispívá k odvádění škodlivých látek z těla a čistí krev.

Jitrocelový obklad pomáhá na špatně hojící se rány nebo bodnutí hmyzem.

Popis

10 – 40 cm vysoká bylina s přízemní růžicí listů. Listy jsou vzpřímené, podlouhlé, se zužujícím se řapíkem. Čepel je na vrcholu špičatá. Květenstvím je koncový válcovitý klas.

Droga

V léčitelství se používá především jitrocelový list.

Účinné látky

Mezi terapeuticky nejúčinnější látky jitrocele kopinatého patří slizy, třísloviny, iridoidglykosidy, flavonoidy, kyselina křemičitá.

Výskyt

Jitrocel kopinatý běžně roste na loukách, podél cest nebo na rumištích. Původně je z Evropy a Asie, ale byl zavlečen do celého světa.

Doba sběru

Jitrocelové listy se sbírají od května do srpna.

Recepty

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.