Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Jabloň domácí

Jabloň domácí

(Malus domestica)

Jablka pozitivně ovlivňují celkový stav trávicí soustavy, zvyšují imunitu, snižují cholesterol a pomáhají odkyselovat organismus.

Účinky jablka

  • Podporuje trávení
  • Snižuje cholesterol
  • Odkyseluje organismus

Použití

Díky vysokému obsahu pektinů, které vážou vodu, pomáhají při průjmových onemocněních. Pektiny mají v žaludku schopnost bobtnat a činí z jablek lék také proti zácpám. Jablka pomáhají chránit sliznice a pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru.

Ze slupek jablek se vyrábí osvěžující čaj vhodný k dennímu pití. Jablečný čaj je bohatým zdrojem vitamínů a pomáhá odkyselovat organismus.

Jablka jsou díky svému obsahu vitamínů vhodným prostředkem k upevnění imunitního systému.

Popis

Jabloň domácí je listnatý strom se širokou korunou a dorůstá do výšky 10m. Listy mají široce vejčitý tvar, pilovitý okraj a na spodní straně jsou plstnatě chlupaté. Květy jabloní jsou pětičetné, mají bělavou barvu a rostou v chocholičnatém květenství. Plodem jabloně jsou jablka.

Droga

Neužívanější drogou jabloní je plod.

Účinné látky

Nejvýznamnějším zástupcem účinných látek jablka je pektin. Další obsahované látky jsou cukry, vitaminy B 6, B 12, C a E, draslík, železo, hořčík a třísloviny.

Výskyt

Jabloně patří k tradičním kulturním plodinám.  Existuje poměrně velké množství odrůd, které se pěstují v mírném pásmu.

Doba sběru

Jablka se většinou sbírají mezi srpnem a říjnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.