Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Achiote

Achiote

(Bixa orellana)

Achiote je vhodným přípravkem při nejrůznějších onemocnění močových cest, ledvin nebo prostaty. Achiote snižuje cholesterol a zlepšuje trávení.

Účinky achiote

  • Protizánětlivý
  • Močopudný
  • Žlučopudný
  • Snižuje cholesterol

Použití

Achiote se používá vnitřně při potížích s ledvinovými nebo močovými kameny a záněty močových cest nebo prostaty. Achiote pomáhá odvádět z těla přebytečně zadržovanou vodu a kyselinu močovou, jejíž zadržování způsobuje například dnu.

Achiote pomáhá při potížích s trávením, s průjmovými onemocněními a při zvýšeném cholesterolu.

Popis

Achiote nebo také oreláník barvířský je stálezelený keř nebo nízký strom, dorůstající do výšky až 10 m. Listy achiote jsou jasně zelené, lesklé a mají vejčitý tvar. Květy mají růžově bělavou barvu. Plody achiote  mají červenou barvu a tvar podobný srdci.

Droga

Používanou částí achiote jsou listy, kůra a semena.

Účinné látky

Terapeuticky účinné látky achiote jsou silice, flavonoidy, steroidy, diterpeny, saponiny, alkaloidy, třísloviny, fenoly a kyselina gallová. Semena obsahují speciální barvivo bixin.

Výskyt

Achiote pochází z Jižní a Střední Ameriky, kde roste především na slunných místech. Dnes  můžeme achiote najít i v jihovýchodní Asii.

Doba sběru

Achiote se sbírá mezi srpnem a prosincem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.